Rzeźby, począwszy od maleńkich figurek, a skończywszy na monumentalnych posągach, towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Pełniły nie tylko funkcje dekoracyjne, ale również symboliczne, rytualne, społeczne i kulturowe. Niejednokrotnie stanowiły odwzorowanie sił nadnaturalnych, były amuletami, strażnikami, czy obrońcami. W dzisiejszych czasach wiele z tych ról odeszło w niepamięć, jednak ta forma sztuki nadal jest integralnym elementem naszej codzienności. Nowoczesne rzeźby z metalu spotykamy w naszych domach, w przestrzeni miejskiej, w galeriach, hotelach, restauracjach, dosłownie wszędzie…

Nowoczesna rzeźba – w poszukiwaniu natury rzeczy

Włoch Umberto Boccioni, któremu współczesna sztuka rzeźbiarska zawdzięcza obecną postać, napisał w manifeście z 1912 roku, że rzeźbiarska instalacja artystyczna ma ożywiać przedmiot. Co za tym idzie, nawet najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistości to za mało. Zadaniem artysty staje się znacznie więcej, uchwycenie jej natury i przekształcenie jej w punkt wyjścia dla kreacji rzeźbiarskiej. W efekcie odrzucone zostają stare kanony, konwencje i materiały, a w powstających współcześnie dziełach uderza przenikanie się form, płaszczyzn i przestrzeni.

Rzeźby z metalu – nieograniczona inwencja twórcza

Futurystyczne rzeźby szczególnie upodobały sobie metal, materiał trwały i stosunkowo plastyczny. Co więcej, nierzadko dają życie starym przedmiotom i detalom. Druty, łańcuch, kawałki blachy czy koła zębate mogą się stać wymarzoną bazą dla nowych dzieł sztuki. Wystarczy sobie zresztą przypomnieć Pabla Picassa buszującego zawzięcie na wysypiskach śmieci i złomowiskach w poszukiwaniu pozornie bezwartościowych skarbów. W połączeniu z niczym nieograniczoną wyobraźnią mistrza dawały one zwykle spektakularny efekt końcowy, jakim była niezwykła rzeźbiarska instalacja artystyczna.

Futurystyczne rzeźby w „naturalnym środowisku”

Nowoczesna architektura przestrzeni miejskiej, awangardowe budynki galerii, hoteli, muzeów czy restauracji wymagają adekwatnej oprawy. Klasyczna sztuka, choć piękna i ponadczasowa, nie zda tu egzaminu. Za to odpowiednio dobrana do charakteru budynku i otoczenia rzeźba metalowa doskonale wpisze się w taką estetykę, stanowiąc niejako jej naturalne przedłużenie.

Jedyne w swoim rodzaju

W Atelier Futuro wykonujemy niepowtarzalne rzeźby na zamówienie. Podejmując się realizacji zlecenia zawsze stawiamy sobie za cel jak najwierniejsze odwzorowanie wizji klienta. Jednocześnie na każdym etapie pracy służymy radą, doświadczeniem i wsparciem artystycznym. W procesie twórczym łączymy najlepsze tradycje rzemieślnicze z nowoczesnymi technologiami i wyobraźnią. Dzięki temu powstają spersonalizowane, oryginalne dzieła o dużej mocy oddziaływania estetycznego. Takie, które na długo pozostaną w pamięci odwiedzających i skłonią ich do powrotu.

Masz pytanie ? z chęcią odpowiemy na nie.

[email protected]

mob. 22 486 32 95

Kategoria: Instalacje artystyczne